Chodzik dla dziecka - czy warto kupić? Poznaj opinie ekspertów!

list In: Nowości On:
Chodzik dla dziecka - czy warto kupić? Poznaj opinie ekspertów!

Pierwsze kroki stawiane przez nasze dzieci pamiętamy nawet po wielu latach. To duże wydarzenie dla nas - rodziców, ale również dla malucha, który rozwija się i zdobywa nowe, praktyczne umiejętności. Jednym z narzędzi wspomagających naukę chodzenia są popularne chodziki. Swego czasu korzystano z nich w większości domów - dzisiaj coraz częściej zastanawiamy się, czy chodzik dla dziecka jest zdrowy.

Chodzik dla dziecka - opinie

Podstawową funkcją chodzika jest oczywiście wspomaganie przy stawianiu pierwszych, samodzielnych kroków. Jednocześnie, nowoczesne urządzenia posiadają szereg udogodnień, które mają zachęcić dziecko do pozostania w środku. Atrakcyjny, interaktywny panel edukacyjny to coś, co zajmie malca na dłuższą chwilę. Chodziki możemy więc dzisiaj traktować również jako osobne zabawki.

Spotykamy się z różnymi, skrajnymi opiniami na temat chodzików. Niektórzy zwracają uwagę na to, że dzieci powinny samodzielnie, metodą prób i błędów, uczyć się chodzić, a korzystanie z tego rodzaju wspomagaczy może spowodować trudności w prawidłowym stawianiu kroków. Pozostali, obserwując, jak chodziki sprawdzają się w praktyce, zaznaczają, że usprawniły naukę, a maluchy poruszają się sprawnie i bez problemów.

Dotarcie do tego, kto ma rację w tym sporze, nie jest proste i zależy od wielu czynników. Pod uwagę trzeba wziąć to, jaki chodzik dla dziecka mamy, ile czasu spędza w nim dziecko i na jakim etapie rozwoju się znajduje.

Jaki chodzik dla dziecka?

Wybór odpowiedniego chodzika dla dziecka ma kluczowe znaczenie dla jego rozwoju. Ważne jest to, aby celować w jakościowe produkty, które zapewnią stabilność i bezpieczeństwo i powstrzymają konstrukcję przed przewracaniem się na boki. O tym, czy chodzik dla dziecka jest zdrowy, będzie decydowało również to, ile czasu malec w nim spędza. Najlepiej używać go w krótkich odstępach i traktować głównie jako wspomaganie nauki chodzenia. Zachęcajmy więc także do samodzielnego przemieszczania się.

O tym, czy chodzik dla dziecka warto uwzględnić w naszym domu, decyduje także jego druga funkcja. Chodzik interaktywny posiadający atrakcyjne funkcje, które są dostosowane do wieku dziecka, okaże się dużym sukcesem. Maluch zajmie się zabawą, a Ty będziesz mogła wypocząć i nabrać sił.

Alternatywa dla chodzika - szelki

Chodziki do bardzo popularny sprzęt do nauki. Na rynku są jednak równie skuteczne alternatywy. Jedną z nich są szelki do nauki chodzenia. Nie krępują ruchów dziecka i pomagają utrzymać równowagę. Przy użytkowaniu konieczny jest nadzór rodzica lub opiekuna. To wartościowe rozwiązanie również dlatego, że wspomaga prawidłowe utrzymanie postawy ciała.

Co lepsze: chodzik, szelki, a może samodzielna nauka? Wszystkie opcje mają swoje wady oraz zalety. Chodzik jest wielofunkcyjny, ponieważ jest także zabawką; szelki wymagają ciągłego nadzoru, a samodzielna nauka chodzenia - mimo że prawidłowa - wiąże się z wieloma upadkami. Warto wypróbować każdą z możliwości i sprawdzić, która odpowiada nam najbardziej.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień