Ubranka - rodzaje


Ubranka - rodzaje


UBRANKA DLA MAŁYCH DZIECI - RODZAJE

Niejedna młoda mama zastanawia się, co to jest rampers, czy półśpiochy?  Przygotowując wyprawkę dla swojego dziecka jeszcze przed jego urodzeniem warto wiedzieć jakie są rodzaje ubranek, i które z nich będzie najbardziej funkcjonalne i przydatne w codziennym ubieraniu/rozbieraniu nowonarodzonego dziecka.
Przygotowanie zestawu ubranek wcale nie jest takie łatwe bez znajomości nazw typu body, pajac, rampers, kaftaniki, półśpiochy, śpiochy, łapki niedrapki. Dlatego też poniżej przedstawię Wam mały przewodnik po garderobie niemowlaka, który pomoże zarówno przyszłym mamom jak i tatom odnaleźć się w gąszczu nowych nazw, ustystematyzuje nazewnictwo i pomoże dokładnie i spokojnie wybrać rodzaje ubrań niezbędnych dla noworodka.

Na początek sprawdźmy jak sobie teraz radzicie: zadanie nr.1 polega na dopasowaniu nazwy ubranka do zdjęcia.
  1. Body
  2. Rampers
  3. Półśpiochy
  4. Kaftanik

                             A.                                                             B.                                                         C.                                                               D.
 
 
Na końcu będą odpowiedzi :)
 
 

Body


Body to dłuższa bluzka zapinana na napy w kroku, dzięki czemu zabezpiecza ubranie przed zwijaniem i chroni plecy dziecka przed odkryciem. Body może być z krótkim rękawem, z długim rękawem, rozpinane, kopertowe. Przy szyi ma kołnierzyk na zakładki lub jest rozpinane na napy przy ramieniu - elementy te zdecydowanie ułatwiają zakładanie body przez głowę. Małe dziecko ma fizjologiczną ograniczoną ruchomość w stawach, dlatego ubranie małego dziecka może być wyzwaniem dla młodego rodzica. Warto więc na początek wybrać body kopertowe rozpinane z przodu na napy.
 
PajacPajac to ubranko z długimi rękawami i nogawkami zakrywającymi stopy. Pajac może być zakładany przez głowę i rozpinany w kroku (osobiście odradzam ze względu na trudność w założeniu), zapinany na zamek ( dobrze, żeby był osłonięty materiałem chroniąc delikatną skórę dziecka) lub zapinany na napy. Warto zwrócić uwagę, aby pajac rozpinał się na całej długości ( od szyi do stóp), co zdecydowanie ułatwi ubieranie małego dziecka.
Niektóre pajace mają bardzo ciekawy mały dodatek w postaci wszytej gumki nad piętą. Gumka ta delikatnie przytrzymuje stopę zapobiegając wysuwaniu się nogi z nogawki. Pajace są bardzo praktyczne i wygodne dla dziecka, sprawdzają się jako piżamy do spania.
 

Śpiochy i półśpiochyŚpiochy to inaczej pajacyk na ramiączkach. Najczęściej zakładane wraz z kaftanikami lub body. Rozpinane na ramiączkach i w kroku. Śpiochy sprawdzają się dla noworodka w połączeniu z kaftanikiem lub z body.                                                                                                                                                                                          Półśpiochy to spodenki ze stopami. Warto zwrócić uwagę na gumę, która utrzymuje spodnie w pasie ( na brzuchu dziecka),żeby była szeroka i elastyczna, dzięki czemu półśpiochy dobrze będą się trzymały w talii nie uciskając brzucha. Półśpiochy często łączy się z body ( spodnie+ bluzka).
 

Kaftanik

Kaftany to inaczej bluzki, tylko że zapinane z przodu na napy lub kopertowe zawiązywane wstążką. Kaftany przydały się tylko na początku, luźno okrywają skórę noworodka nie drażniąc gojącego się pępka. Można ja zakładać na śpiochy lub na body. Nie należą do praktycznych rzeczy dla dziecka leżącego próbującego przewracać się na boki, czy ćwiczącego siadanie, gdyż zwijają się i odsłaniają plecy i brzuch dziecka. Proponuję zaopatrzyć się tylko w kilka sztuk 2-3 na sam początek.

Rampers


Rampers to inaczej pajac z odkrytymi stopami dziecka. Może być z krótkim, albo długim rękawem, rozpinany w kroku lub na całej długości. Rampers będzie wygodnym i funkcjonalnym ubrankiem dla dziecka. Sprawdzi się również w podróży, w foteliku ( nie uciska brzuszka) . Latem sprawdzi się ramper  z krótkimi rękawami i nogawkami- wystarczy założyć do niego pampersa :). Ciepłe rampery bawełniane można zakładać np. na body i będą świetnym rozwiązaniem w czasie spacerów w czasie letnich chłodniejszych dni ( zamiast kombinezonów). Polecam rampery rozpinane z przodu, dzięki czemu łatwo  i szybko można przebrać małego człowieka.
 

Czapeczki i łapki niedrapki

Bawełniana czapka to jeden z podstawowych niezbędnych rzeczy, które trzeba kupić noworodkowi. Na początek bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie czapka bez sznurków, czy jakiegokolwiek zapięcia pod szyją.                                                                                                                                                                               Łapki niedrapki to takie małe rękawiczki bez palców, zakładane dziecku po narodzinach w szpitalu. Chronią skórę dziecka przed podrapaniem             ( noworodek często ma dość długie paznokcie, które należy obciąć dopiero po powrocie do domu).

Na koniec obiecane odpowiedzi :) :
1.A
2.D
3.B
4.C